Barcelona – PSG | 16.04.2024

0
44
Barcelona - PSG 16.04.2024

Seară de coșmar pentru Barcelona! La 1 – 0 pentru catalani, Ronald Araújo a luat cartonașul roșu, iar „furia” celor de la PSG s-a dezlănțuit… PSG a zdrobit-o pe Barcelona cu 4 la 1 și s-a calificat în semifinalele Champions League!

Multă lume a sărit și va sări pe „capul” lui Istvan Kovacs, dar brigada de arbitrii români și-a făcut treaba cu brio și nu trebuie să fie trasă la răspundere pentru neglijența celor de la Barcelona.

Să nu mai zic nimic de faptul că Xavi a luat și el cartonașul rușinos după ce a reacționat ca la ușa cortului la o fază care nu merita…

În celălalt meci al serii, Borussia Dortmund a zdrobit-o și ea pe Atlético Madrid, exact cum merită o echipă care joacă antifotbal.

Se știe prima semifinală din Champions League: Borussia Dortmund – PSG.

Sinteză

• Gol! Lamine Yamal a făcut o fază superbă în stilul lui Messi („ia-o și te du!”), i-a pasat lui Raphinha, iar acesta a deschis scorul în minutul 12′. Barcelona e pe val!
  • Lewandowski putea majora diferența în minutul 20′, dar torpila lui din careu a trecut peste poartă.
  • Mbappé putea egala în minutul 28′, dar ter Stegen a respins formidabil în corner.
  • Eliminare! Ronald Araújo l-a faultat pe Barcola în calitate de ultim apărător (fault din spate) și a primit „celebrul” cartonaș rușinos… Asta este, brigada de arbitri este formată din români. Domnul Kovacs va fi acuzat la greu după terminarea meciului, mai ales dacă Barcelona va fi eliminată. Oricum, a luat decizia corectă de a-l elimina pe Araújo.
  • Gol! Ex-catalanul Dembélé își arată „colții” și egalează în minutul 40′. Dembélé a înscris și în meciul tur.
  • Wow! Vitinha îl învinge pe ter Stegen cu un șut de la aproximativ 20 de metri! Este 2 la 1 din minutul 54′. Vitinha a marcat și el în meciul tur.
  • İlkay Gündoğan a trimis o „rachetă” care a șters bara lui Donnarumma. Barcelona putea egala în minutul 55′.
  • Xavi a luat cartonaș roșu în minutul 56′. De ce? S-a enervat și a reacționat ca un pitbul scăpat din lesă (și fără botniță). Brigada de arbitrii români și-a făcut treaba cu brio!
  • Penalty! João Cancelo îl faultează pe Dembélé, iar Mbappé transformă cu succes lovitura de la 11 metri. Este 3 la 1 din minutul 61′.
  • Barcelona nu se lasă! Lewandowski a șutat bine de la marginea careului, în minutul 73′, dar Donnarumma a respins, iar faza s-a dezumflat…
  • 4 la 1! Incredibilă fază! Cei de la PSG au scăpat pe contraatac, Mbappé șutează, ter Stegen apără; Asensio șutează, ter Stegen apără; Koundé respinge, mingea îl lovește pe Fermín López și ajunge la Mbappé; Mbappé șutează și înscrie! Este 4 la 1 din minutul 89′.
  • Barcelona este complet îngenuncheată la ea acasă…

Echipele de start

Rezultat final

Barcelona – PSG = 1 – 4 (Raphinha 12′ – Dembélé 40′; Vitinha 54′; Mbappé 61′ [pen], 89′)